Seweryn Charyton – wystawa czasowa

Seweryn Charyton - wystawa czasowa

Zapraszamy na wystawę Seweryna Charytona, na której będzie można obejrzeć pracę artysty “ORBS” z serii SX-70.

Seweryn Charyton pochodzi z Drohiczyna.
W 1998 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś.
Studiował na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Fotografii.
Zrealizował kilka indywidualnych wystaw oraz brał udział w kilku grupowych.
Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Charyton komponując obrazy fotograficzne, przez ostatnie kilka lat głównie korzysta z kultowego aparatu Polaroid SX-70, modelu który upodobał sobie również Andy Warhol.

Zdaniem Charytona dobra fotografia jest jak dobry obraz, grafika, czy asamblaż. Zmieniają się tylko narzędzia, którymi posługują się twórcy, a reszta to niekończąca się wyobraźnia, wrażliwość i potrzeba tworzenia.
Artysta stara się nie zdradzać, co jest motywem głównym zdjęcia. Pozostawia widza wolnym – daje mu przestrzeń do własnej interpretacji. Choć ma nadzieję przekazać odbiorcy energię, którą odczuwał tworząc dzieło, a czasem żart, czy nastrój.
Dla Charytona tworzenie fotografii to zapis (rejestrowanie) otaczającej nas przestrzeni (natury, energii ziemi, energii ludzi, myśli, często krążącej idei, pomysłów itp. zjawisk towarzyszącym artystom). Ostateczne dzieła nawiązują w klimacie do obrazów malarskich wielkich mistrzów Pop artu, czy Polskiej Awangardy.
Artysta pamięta o każdym aspekcie realizacji dzieła. Począwszy od uchwycenia właściwego momentu, poprzez dobór odpowiednich narzędzi fotograficznych, komputerowych, aż do idealnego doboru papieru i oprawy pracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

X